Регион СВЕТ

Белград: Вирусот на Западен Нил е регистриран во комарци

Вирусот на Западен Нил е регистриран во комарци во Белград потврдува доктор Иван Алексиќ за РТС.

Комарците кои се заразени ги имало во Белград и во уште неколку градови во Србија.

Алексиќ истакнува дека комарците најчесто се наоѓаат на гробиштата и шумските предели, но регистрирани се и на неколку места во урбаните средини.

Поврзани вести

ЕУ предупреди на опасноста од одложување на вакцинирањето поради коронавирусот

Советот на ЕУ денес ќе разговара за реформите за проширување

Влатко Зорба

Туризмот на Турција за три месеци ѝ донесе над четири милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska

Трамп со предупредување: На САД ќе им се случи економска катастрофа, доколку победат демократите

Никола Поповски

Напаѓач со нож повреди осум минувачи во Колорадо Спрингс

Вознемирувачки слики од погодениот водач на кавачкиот клан од болницата: И неговата сопруга излегла да го брани (фото)