ЕУ СВЕТ

Биг Бен ќе се огласи на денот кога Британија ќе ја напушти ЕУ?

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека Владата се уште не се откажала од идејата Биг Бен да се огласи на 31 јануари, на денот кога Велика Британија ја напушта Европската унија.

Темата беше дискутирана на вчерашната комисиска седница во Претставничкиот дом, каде е одлучено дека ѕвоното нема да се огласи на денот на Брегзит поради финансиски и логистички проблеми. На седницата беше посочено дека огласувањето на познатиот часовник на тој ден ќе чини оиколу 500.000 фунти, наместо претходно проценетите 120.000 фунти. Зголемувањето на цената се должи на тоа дека би било потребно да се монтира и потоа демонтира привремена основа за часовникот.

Сепак Џонсон денеска рече дека Владата се уште не се откажува од идејата да се огласи часовникот во 23 часот на 31 декември, но средствата да ги соберат граѓаните преку самопридонес. Тој ги повика граѓаните, преку некаква форма на собирање средства „да дадат некоја пара“ за да се огласи часовникот во посакуваното време.

Ѕвоното тешко 13,7 тона не се огласило од 2017 година, кога почнаа работите за реставрација на кулата Елизабет, каде тоа се наоѓа, и кое се огласува само за новогодишните празници.

Поврзани вести

Секој што сака да вози автомобил во Москва, ќе мора да побара дозвола

Александар Петровски

Орбан ја отфрли поканата на Европскиот парламент да учествува во дебатата за вонредната состојба во Унгарија

Столтенберг: ЕУ не може без НАТО да ја одбрани Европа

Stefanija Kuzmanovska

Коронавирусот може да остане скриен во белите дробови на излекуваните

Сеул за денешното уништување на канцеларијата за врски: Силно ќе одговориме на секоја провокација од Северна Кореја

Епл и Гугл развиваат апликација за да ги пронајдат заразените со коронавирус