Регион СВЕТ

Бојко Борисов е во самоизолација

Премиерот Бојко Борисов има негативен тест на коронавирус, но ќе се изолира се додека не добие наредби од телата на RHI. Тој последен пат бил во контакт со заразениот Николај Нанков пред 5 дена, јави репортерот на БГНЕС.

„Имам негативен тест за PCR утрово. Тестот беше направен пред мојата средба со американската делегација “. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов.

„Пред меѓународните состаноци и патувања, според барањата на релевантните безбедносни делегации, се тестирам“, напиша премиерот на социјалната мрежа Фејсбук.

„Бев известен од заменик министерот Нанков во 16:00 часот дека има позитивен тест за КОВИД-19. Ги чекам нарачките од органите на RHI и дотогаш ќе се изолирам. Последен пат бев во контакт со него пред пет дена “, додаде Борисов.

Претходно денес, заменик министерот за регионален развој и јавни работи Николај Нанков објави дека бил позитивен на КОВИД-19.

Поврзани вести

Кој и зошто го уби премиерот на Шведска пред 34 години?

Никола Поповски

Новиот коронавирус откриен е уште пред 7 години, пoтекнува од лилјаците (ВИДЕО)

Мета „бесен“ поради Рама: Тој сака да се подели Косово

Никола Поповски

Новиот амбасадор на Израел во Србија: Технички се уште не го признавме Косово

Никола Поповски

Турција: Нови апсења на воени лица припадници на организацијата ФЕТО

Никола Поповски

Активистката Грета Тунберг бара бродски превоз за да стигне во Мадрид

Влатко Зорба