Регион СВЕТ

Борисов: Му симнувам капа на Радев, ми подметна жена за да ме оцрнат

Бугарскиот премиер Бојко Борисов повторил дека претседателот Румен Радев стои зад компромитирачките информации што се појавиле во медиумите пред неколку месеци. Тоа се, меѓу другото, снимки од телефонски разговори, фотографии и видеа од куќата на Борисов.

Според Борисов, видеото го снимила жена која работела за „луѓето на Радев“.

„Јас веќе многу пати објаснив како неговите луѓе ја измислија оваа ситуација околу мене на целосно елементарен начин. Со помош на една убава дама која спровела во мое отсуство. Тие го сторија тоа совршено, им симнувам капа за тоа“, изјавил Борисов пред новинарите.

Сите што стоеја зад ова, сепак, згрешија, рекол премиерот, зборувајќи за фотографиите на кои се гледаат златни прачки, купчиња евра и оружје.

„Ако таму навистина претходно стоеја вредните работи, кој би чувал злато, пари и дијаманти во кутија кога има сеф до вратата?“, прашал премиерот.

Ова лето, откако се појавија сликите од неговата спална соба, Борисов веќе претпостави дека тие се направени со помош на кинески дрон, што Радев го добил како подарок. Според него, причината за појавата на ваквите „компромитирачки докази“ биле претстојните парламентарни избори пролетта 2021 година и набавката на ловците Ф-16. Премиерот потоа ја потврди автентичноста на фотографиите на кои се гледа како спие.

Поврзани вести

Тестовите за антитела што покажуваат дали луѓето биле заразени со коронавирусот не се целосно сигурни

Столтенберг: Сметам на Турција да делува воздржано

user3

Косово: 194 новозаразени и 42 со тешка клиничка слика

ЕЦБ: Коронавирусот не се пренесува преку еврата

Stefanija Kuzmanovska

Високи претставници на САД во посета на Приштина

user4

Индиската полиција уапси маж кој со цијанид убил 10 лица