Вести СВЕТ

Бразил: Тројца разбојници го држеа сопственикот на продавница на нишан, тоа им беше последен грабеж (ВИДЕО)

Бестрашниот сопственик на продавница во Бразил пукал и уби тројца разбојници кои го држеле под закана со оружје.

Грабежот се случил на 7 октомври во градот Сорокаба, на 75 километри од Сао Паоло, Бразил.

Полицијата соопшти дека трио разбојници влегле во продавницата за облека околу 11 часот и се преправале дека гледаат наоколу – дури разговарале и со сопственикот, кој не бил именуван.

Но, во еден момент, еден од мажите извадил пиштол и побарал од сопственикот да ги предаде парите од касата.

CCTV покажува дека сопственикот мирно излегува од зад пултот, предизвикувајќи крадците да се повлечат, пред да го извади сопствениот пиштол од појасот.
Додека одел да земе оружје, еден од крадците отвора оган, кршејќи ја витрината преку левото рамо на човекот.

Сопственикот на продавницата потоа испукал неколку куршуми, кои ги погодиле сите тројца мажи додека се обидувале да избегаат.
На снимката се гледа како сопственикот повторно пука кон ранетите разбојници додека лежеле на подот.

Потоа тој го фрла пиштолот од раката на напаѓачот и го зема, пред да испука уште неколку куршуми кон метите на подот.

Полицијата соопшти дека двајца напаѓачи починале во продавницата, додека третиот бил ранет и успеал да избега.

Болничарите пристигнале за кратко време, но не успеале да го спасат третиот човек и тој починал од повредите.

Истражителите велат дека сопственикот на продавницата го зел оружјето и побегнал, но успеале да утврдат што се случило со прегледување на снимките од видео надзор.
Тие разговараа и со продавачот кој се скри зад шалтерот.

Полицијата соопшти дека оттогаш сопственикот бил во контакт со нив и понудил да ја разјасни неговата верзија на настаните.
Случајот е регистриран како обид за разбојништво со убиство, а истрагата се уште трае.

Полицијата не соопшти дали ќе биде обвинет сопственикот на продавницата.

Поврзани вести

Најмалку пет жртви во пожар во Стразбур

Доктори им се потсмевале на своите пациенти на Фејсбук

Никола Поповски

Повторно работи ски ресортот кој беше епицентар на коронавирус во Европа (ВИДЕО)

Александар Петровски

Ѓукановиќ: Нѐ удираат и однадвор и одвнатре

Никола Поповски

Трамп: САД нема да се вклучат во војна меѓу луѓе кои 200 години се борат едни против други

user5

Почнува месецот Рамазан: Како пандемијата ќе влијае врз престојниот празник?