Вести СВЕТ

Британски експерт открива дали треба да носиме заштитна маска кога сме надвор

Мислењата околу носењето заштитни маски се поделени.

Во разговор за Скај њуз, д-р Ричард Пебоди, водач на тимот на Европската Светска здравствена организација, се обидел да објасни одредени нејаснотии кога станува збор за носењето маска надвор.

Тој вели дека маските се навистина важни како лична опрема на здравстевните работници, како би се осигурала нивната заштита.

– Маските може да играат значајна улога кај заболените од ковид-19 вирусот, но нема докази дека се корисни за општата популација. Носењето маска може да ви помогне во купување на време за да се намали бројот на заболени во одреден момент, со цел здравствениот систем да може да дише – истакнал експертот.

Според Пебоди, сега е многу поважно да се грижите за хигиената и да се придржувате до мерката за социјална дистанца.

Поврзани вести

РУСИТЕ РЕАГИРАА НА ЗАПАДНАТА ВАКЦИНА: Нашиот Спутник V ефикасен повеќе од 90 проценти

Stefanija Kuzmanovska

Нападната сириската воена база Т4

Никола Поповски

Коронавирус во Србија: Што му пренесоа Кинезите на пулмологот Несторовиќ „во четири очи“?

Шпанија ги заострува мерките, става во карантин цели квартови во Мадрид

Влатко Зорба

Како кула од карти: Се урна седумкатница во Бразил, има жртви

user5

Девојка од Србија починала од свински грип во Бахреин