Вести СВЕТ

Британски научници: Со блокирањето на градовите и строгите мерки се спасени околу 59 илјади човечки животи во Европа

Изолацијата и другите преземени мерки за да се спречи ширењето на епидемијата „Ковид-19“ спасија животи на најмалку 59,000 луѓе во 11 европски земји, a повеќето од нив во Италија – околу 38.000, проценуваат британските научници.

„Благодарение на мерките воведени до крајот на март, проценуваме дека спасени животите на 59.000 луѓе во 11 држави “, се вели во студијата спроведена од научници од Империал колеџот во Лондон, реномиран универзитет во областа на медицината.

Овие научници, експерти за епидемиологија и математика, ја моделирале динамиката на ширењето на епидемијата во Европа и ја оцениле инхибицијата на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 со различни мерки преземени во набудуваните земји на различни датуми.

Мерките што се земени предвид вклучуваат карантин за болните, затворање училишта и универзитети, забрана за собирање, мерки за социјално растојание и општ престој во домашни услови.

Овие се теоретски модели засновани на претпоставката дека мерката има споредлив ефект во 11 испитани европски земји, објаснуваат научниците.

Италија и Шпанија се првите што воведоа строги мерки

Влијанието на мерките е најизразено во Италија, првата земја што воведе строги мерки и во која епидемијата е најмногу напредуваше.

Студијата проценува дека одлуката за блокирање на земјата спаси 38.000 животи.

Следна е Шпанија, за која се проценува дека спасила 16.000 животи.

На третото место е Франција со 2.500 спасени, по што следат Белгија (560), Германија (550), Велика Британија (370), Швајцарија (340), Австрија (140), Шведска (82), Данска (69) и Норвешка ( 10).

Научниците посочуваат дека „многу нови смртни случаи би биле избегнати доколку мерките останат на сила, се додека не се намали пренесувањето на болеста“.

Поврзани вести

Поради бурата Денис издадени повеќе од 300 предупредувања од евентуални поплави ширум Велика Британија

Stefanija Kuzmanovska

Помпео изрази загриженост поради тоа што Турција го тестира рускиот противвоздушен ракетен систем

Влатко Зорба

За 24 часа во Грција, регистриран е 21 случај на заразен со новиот коронавирусот

Кина: САД се најголемиот извор на глобална нестабилност

Влатко Зорба

Во Њујорк бројот на жртвите за последните 24 часа е 779, но ситуацијата се стабилизира

Влатко Зорба

Советникот на Трамп ја обвини Кина дека реагирала лошо на коронавирусот

Никола Поповски