ЕУ СВЕТ

Британското знаме отстрането од пред европските институции

Неколку часови пред брегзит, знамињата на Велика Британија, што беа покрај знамињата на ЕУ и другите земји-членки, беа отстранети од европските институции во Брисел и Стразбур.

Прво, британското знаме беше отстрането пред Европскиот совет во Брисел, а потоа пред зградите на Европскиот парламент во Брисел и во Стразбур.

Претходно попладнево, европското знаме беше симнато од пред постојаната британска мисија во ЕУ.

Поврзани вести

Курц: Ердоган ги злоупотребува бегалците за да изврши притисок на ЕУ

Тунберг од Давос: Светските лидери не ги слушаат нашите барања за намалување на фосилните горива

Никола Поповски

Како коронавирусот влијаеше врз кинеската култура и уметност?

Никола Поповски

Џенрик: Велика Британија планира од средината на април да почне со тестирања на 25.000 лица дневно

Нови 170 заразени од 8670 тестирани лица во Србија

Никола Поповски

Полицаец си го заборавил службениот пиштол во кафуле во Атина

Влатко Зорба