Вести СВЕТ

Бројот на мртви само расте: 722 лица починале од коронавирусот, а заболени се скоро 35.000

Од новиот коронавирус во Кина веќе има 722 починати, а заразените веќе ја надминаа бројката од 34.546 лица, го пренесоа британските медиуми соопштението на кинеските здравствени служби, кои секојдневно лиферуваат официјални информации за развојот на епидемијата во земјата.

Во последното деноноќие кинеските власти регистрирале 81 нов смртен случај, по што експертите веќе заразата ја третираат како поопасна од претходниот тип на коронавирусот, таканаречениот „САРС“, што во 2003 година  ја предизвика смртта на 774 лица.

Од новиот коронавирус, според последните податоци, заразени се  32.000 лица.

Поврзани вести

Мас: Односите нема автоматски да се подобрат доколку Трамп изгуби

Влатко Зорба

Американка застрелана додека се обидувала да отстрани нацистичко знаме

Влатко Зорба

„Крик“: Синот на Вучиќ во блиски односи со црногорското подземје и кавачкиот клан (фото)

Никола Поповски

Трамп жестоко го критикуваше Бајден за време на посетата на Пенсилванија

Stefanija Kuzmanovska

Горбачов: Светот во првите два месеца од 2020 година веќе два пати се најде на работ на војна со учество на светските сили

Трамп сака да соработува со Северна Кореја, истакна Стилвел

Maja_Serafimova