Регион СВЕТ

Црна Гора: Лажна е веста дека се подготвува „Црногорски интернет“

Црногорската Влада соопшти дека преку социјални мрежи е пласирана во рамки на ширење невистини за Црна Гора, лажна вест дека интернетот во државата е под надзор и дека следат ограничувања за пристап.

Надлежните служби на Црна Гора преземаат мерки за квалификување кривични дела по службена должност, се вели на Твитер налогот на Владата на Црна Гора.

На Фејсбук профилот „Лоши глумци“ претходно беше објавено дека во Црна Гора, исклучувањето на интернет-врските со светот е во фаза на подготовка и дека се подготвува таканаречен „Црногорски интернет“ каде што би работеле само клучните владини сервиси.

 

Поврзани вести

Вучиќ: Привремена забрана за влез во Србија за лица кои доаѓаат од загрозените подрачја со коронавирус

Али Хамнеи: Албанија е непријател на Иран

Никола Поповски

Градоначалникот на Лондон: Терористите сакаат да не разделат и уништат, но нема да дозволиме (фото)

Никола Поповски

Д-р Несторовиќ: Луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат

Сириски војник изрази љубов кон ќерката на Асад, па исчезна

Stefanija Kuzmanovska

Научници: Постојат три варијанти на новиот коронавирус – А,Б и Ц