Регион СВЕТ

Д-р Тиодоровиќ вели дека ќе се воведуваат нови мерки заради короната

Српскиот епидемиолог Бранислав Тиодоровиќ изјави денеска дека состојбата со епидемијата на вирусот корона во Србија е на границата помеѓу неизвесноста и дека е целосно под контрола, поради појава на нови жаришта, кои, како што рече, не се изненадување за епидемиолозите.

Тиодоровиќ за РТС изјави дека „имаме ситуација што се разликува од место до место во Србија“ и дека, доколку е потребно, ќе се воведат мерки против епидемијата на локално ниво.

„Ова е ситуацијата што се очекуваше и ние мора да се вратиме на сериозност да ги спроведеме мерките. Сè што правиме, спроведуваме за да излеземе од оваа ситуација што е можно поскоро“, рече Тиодоровиќ.

Тој рече дека постои опасност од појава на нови жаришта на коронавирусот, секаде каде што мерките не се спроведуваат и не се почитуваат.

Поврзани вести

Трамп: Протестантот од Бафало турнат од полицијата може да е Антифа провокатор (ВИДЕО)

Александар Петровски

Вонредна состојба во Калифорнија: Eвакуирани 50.000 жители на Лос Анџелес заради пожарите

Maja_Serafimova

Паника во владиниот авион: Пожар избувна во задниот дел

Влатко Зорба

Меркел има докази за руски хакерски напади против неа

Stefanija Kuzmanovska

Нова трага во случајот пред 13 години го потресе светот: Полицијата открила Германец кој моментално е во затвор, осомничен за нејзиното исчезнување

Функционер од Калифорнија: Оставете ги болните, старите и бездомниците да умрат (фото)