Вести СВЕТ

Дали на повидок е нов проблем во Шпанија: Вирусот се шири по домовите

Шпанскиот министер за здравство Ел Салвадор Иља рече дека е можно коронавирусот да се шири низ куќите, односно меѓу членовите на домаќинствата што се наоѓаат во блага изолација.

„Бидејќи мобилноста е значително намалена од воведувањето на мерките, сметаме дека може да се појават инфекции и во домот“, рече Иља, додавајќи дека секој што има симптоми треба да се јави кај својот лекар, да преземе „строги хигиенски мерки“ и да избегнува колку што е можно повеќе можен контакт со луѓето со кои живее.

Домовите се „важен извор“ на зараза, рече тој, пренесува Танјуг.

За околу 130.000 случаи во оваа земја, од вкупно потврдени над 172.000 заразени, не е познат изворот на инфекцијата, пренесува „Ел Паис“.

Поврзани вести

Шпанскиот премиер во посета на Барселона, одби да се сретне со каталонските лидери

Maja_Serafimova

Овој автобус е една од најголемите атракции во Будимпешта: Туристите најмногу сакаат да пловат со него по Дунав (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Бил Гејтс: Спасувам животи, а анти-ваксерите ме обвинуваат за убиства

Влатко Зорба

Дали знаете што се респиратори и како функционираат: Трендот на нивно купување потсетува на паничното купување тоалетна хартија

Иса Мустафа: Албин Курти ќе биде новиот косовски премиер

Професор и автор на книга за организиран криминал во САД обвинет за перење пари

Влатко Зорба