Вести СВЕТ

Џенифер Халер и Нил Браунинг се првите луѓе кои добија пробна доза на вакцината за ковид во САД

Џенифер Халер и Нил Браунинг беа првите луѓе кои добија пробна доза на вакцината за ковид во САД.

Со најголемата светска студија за вакцината против ковид повеќе од четири месеци откако Браунинг и 44 други станаа првите учесници во студијата за вакцината против коронавирус во првата фаза, охрабрувачките резултати конечно се пред нас.

Првата фаза од клиничкото испитување на вакцината против коронавирус во САД започна во понеделникот.

Вакцината е развиена од биотехнолошката компанија Модерна и Националниот институт за алергии и заразни болести. Истражувањето ќе биде спроведено на скоро 100 места за истражување на САД.

Студијата ќе опфати 30.000 возрасни волонтери за да види дали може да спречи ковидни симптоми по две дози. Волонтерите ќе добијат две инјекции од 100 микрограми или плацебо, во интервали од 28 дена, а истражувачите и учесниците во студијата нема да знаат кој добил која вакцина.

Вакцината за Модерна е една од вкупно 25 во моментов на клинички студии низ целиот свет.

Патем, интересно е што повеќе од 150.000 Американци го пополниле онлајн-регистерот со желба да учествуваат во слични студии, па дури и волонтираат, тврди вирологот од Институтот за истражување Фред Хачинсон во Сиетл.

Поврзани вести

Трамп: Имам добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Вирусот ново оружје на криминалците во борба против полицијата

Шарец за актуелните случувања: Словенија на Орбан или суверена и независна Словенија?

Никола Поповски

Се топи мнозинството на Џонсон, се очекуваат неизвесни избори во Британија

„Ова е повеќе политичка криза отколку здравствена“: Израелски историчар предупредува дека изолацијата нема да помогне во борбата

Никола Поповски

СЗО: Во Африка повеќе луѓе починаа од корона отколку од ебола

Stefanija Kuzmanovska