Регион СВЕТ

Додик: Бајден ги мрази Србите

Членот на претседателството на БиХ и претседател на Република Српска, Милорад Додик, денеска го повторил ставот дека го поддржува Доналд Трамп на претседателските избори во САД и дека неговиот противник е Џо Бајден ги мрази Србите.

„Србите веројатно нема да гласаат за Бајден, кој не ги сака Србите и ги собира околу себе оние кои, доколку дојдат на власт, сигурно ќе бидат насочени против нашата заедница во БиХ, па дури и против Хрватите во политичка смисла“, изјавил Додик пред новинарите во Пелагичево.

Тој навел дека Србите ќе одлучат сами, а доколку некој него го слуша, тогаш тие ќе гласаат за Трамп.

Поврзани вести

Хрватска има најголем број на заразени од коронавирусот на Балканот

Влатко Зорба

Доаѓа невреме и голем температурен шок на Балканот

Никола Поповски

Дали е на повидок пресврт во пандемијата: Коронавирусот мутирал, откриен и изолиран нов вид во Италија

Никола Поповски

Што значи за новинарите во Русија законот на Путин за странските агенти

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија

Никола Поповски

Дали Германците веќе го губат трпението и размислуваат за ублажување на мерките?