Регион СВЕТ

Додик: Кризата ќе заврши кога ќе ја снема Босна и Херцеговина

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека не очекува санкции кон себе, но и против некои други претставници на Република Српска.

Тој го изјави ова по состанокот со српските претставници во заедничките институции на БиХ, пренесува бањалучкиот портал „Независне“.

„Вие во Сараево сте навикнати да ги повикувате странците да не казнуваат кога вие не можете да го направите тоа. Ова е легална одлука на властите на РС“, рече Додик.

На прашањето кога ќе престане да произведува вештачки кризи, Додик рече дека „вештачката криза ќе престане кога БиХ ќе исчезне“.

Поврзани вести

Курц: Мораме да застанеме против Ердоган и злоупотребата на бегалците

Италијанец ја задавил девојка му затоа што мислел дека го заразила со коронавирус (ВИДЕО)

Како британските медиуми гледаат на излегувањето на земјата од ЕУ? (фото)

Никола Поповски

И Дачиќ ги повика Србите на Косово да гласаат за Српска листа

Maja_Serafimova

Жена во Сибир падна од 9 спрат, стана и си замина (ВИДЕО)

Ден на жалост утре во Албанија

Влатко Зорба