Регион СВЕТ

Доктор Кон се закани: Наскоро нови забрани во Србија

Српскиот доктор Предраг Кон веќе неколку дена е на одмор, но на неговата омилена социјална мрежа Фејсбук, само еден ден по изборите на кои убедливо победи српската напредна партија, тој појасни некои работи поврзани со моменталната состојба со коронавирусот во Србија.

Неговиот статус го пренесуваме во целост:

„Епидемиолошката состојба на Ковид 19 во Белград повторно е заканувачка. Поради враќањето на студентите во нивните домови во јули, заканата може да се прошири низ цела Србија. Ситуацијата се влоши по 5 јуни, кога ограничувањата на јавните собири беа на илјада, а подоцна целосно се укинаа. Ова влошување на состојбата во јавноста е многу поврзано со дербито Партизан-Звезда, одиграно на 10 јуни, иако новите пациенти во Србија не даваат информации дека биле на дербито (барем мене не ми е познато).

Од Црна Гора повторно доаѓаат податоци дека над десет нивни новозаболени млади биле во Белград за дербито. По појавата на вирусот во студентските домови, но и на приватните забави, некои работни колективи доживеале воспоставено пренесување на вирусот кога биле откриени бројни асимптоматски случаи меѓу контакти со пациентите. Има многу голем број на дневни прегледи на сомнителни случаи на Клиниката за инфективни болести во Белград. На крајот, треба да се каже дека многумина мислат дека посебната закана настанала заради изборите што беа спроведени вчера.
Обврската дека при играње натпревари, растојанието меѓу гледачите мора да се почитува со користење на секое друго столче, односно одобрување на двојно поголем број на гледачи, никогаш не е стопирано. Многумина мислат дека тоа е невозможно… Јас велам дека само во тој случај клубовите треба да бидат казнети со тоа што ќе им се забрани да играат пред гледачите, што или ќе го реши проблемот, или тие постојано ќе играат пред празна публика. За студентите е одамна договорена постапка… Нашата несмасност и бавноста овозможија пренесување на вирусот кај оваа популација.

Мора да живееме. Нема повеќе вонредна состојба, нема да има, нема финансиски да ја издржиме и да не дозволиме да се споредуваме со Франција или Германија за тоа прашање. Дека може да се биде дисциплиниран … покажуваат старите. НИКОГАШ повторно (ако се прашувам јас) најстарата генерација нема да биде затворена, освен оние што се во колективите за згрижување на стари лица, бидејќи нема друго решение. Сè уште мислам дека е неопходна вонредна состојба, како и полициски час на почетокот, не мислам дека ќе биде неопходно за постарата генерација во иднина. Сосема е спротивно кога станува збор за помладата генерација.

Критика на цел глас без решение, освен затворање и забрани. Тоа не е долгорочно решение (како што изгледа сега сè до доаѓањето на употреблива безбедна и прифатлива вакцина, освен ако нема среќа да вирусот навистина се менува). Најверојатно ќе има некои забрани наскоро, како што се забрани за посета на болници. Веројатно ќе има некои обврски (на пример, носење маски во јавниот превоз или во продавниците).

Најосновно е што пропишаните мерки се спроведуваат. Доколку не се спроведат, ќе мора да има казни. Барем тоа е моето мислење.

Никогаш не сме прифатиле шведски модел, но факт е дека во моментов, покрај влошување на ситуацијата, доживуваме и одложување, што многу полека го зголемува колективниот имунитет. Тоа веројатно нема да биде доволно. Вистинскиот предизвик најверојатно ќе дојде на есен. Во меѓувреме, капацитетите за третман и изолација треба да се прошират.

Сè уште сум на одмор. Борбата за живот ќе трае долго време … Ми треба пауза, исто како и здравствените работници што изгореа на работа. Единствената епидемиолошки остварлива цел е да спасат животи. Вирусот не може да се запре поинаку без вакцината. Засега, немаме многу среќа со летото… и очекувавме многу од летото, така што сепак се надеваме.

Чувајте се, порача Кон на крајот.

Поврзани вести

Бил Гејтс почнува производство на вакцина против корона

Александар Петровски

Шкотската премиерка нема да го користи новиот слоган на британската Влада

Пресметка во Нови Сад: Во судир на две жени и еден маж се случи неочекуван финиш (ВИДЕО)

Александар Петровски

Ураганот Сали го опустоши југоистокот на САД (ВИДЕО)

Александар Петровски

Над 56.000 заболени од Ковид-19 за еден ден во САД

Вучиќ: Изборите ќе ги распишам на 4 март