Регион СВЕТ

Доктор предупредува: Ако го забележите ОВА, веднаш однесете го вашето дете на лекар

Пандемијата на короната е во тек. Сепак, некои други респираторни инфекции се преклопуваат со него.

Бројот на прегледи на клиниките се зголемува поради сезонски респираторни инфекции кај деца и возрасни, а д-р Воислав Лекиќ, раководител на Болницата за педијатрија „Д-р Олга Поповиќ Дедијер“, зборуваше на оваа тема.

– Факт е дека постои поклопување на сезонски респираторни инфекции со ковид и на родителите им е многу тешко да разликуваат помеѓу овие две појави. Алергиските реакции донесоа дополнителна конфузија во сето ова.

Како што објаснува педијатарот, нема никакви разлики помеѓу ковид и сезонски респираторни инфекции. Сепак, сега стандардните симптоми како што се губење на сетилата и температура можат да бидат јасни индикации дали станува збор за сезонска инфекција или Ковид 19.

Лекарот нагласува дека е вистинска среќа што децата лесно го поднесуваат ковид, и дека нема страв од посериозни последици.

За родителите, овие разлики кај децата е тешко да се забележат, па затоа е важно навремено да се јавите на лекар.

Поврзани вести

Ирска воведува најстроги мерки во Европа

Никола Поповски

Италијанска пратеничка остро го нападна Бил Гејтс (ВИДЕО)

Американците ќе добијат државни чекови од 1.200 долари со печат и потпис на Трамп

Смртта на Џорџ Флојд: Спајк Ли вели дека „демонстрантите не се просто родени бесни“

Stefanija Kuzmanovska

Путин: Регистрирана е втората вакцина против коронавирус

Никола Поповски

Турција сака во северна Сирија да врати два милиони бегалци

Maja_Serafimova