Регион СВЕТ

Доктор Радовановиќ откри дека коронавирусот во Србија се шири во автобусите

Отворањето фабрики беше ризично, но неопходно, за стопанството да опстане. Меѓутоа, доколку се следат сите мерки, проблемот не е на работното место во фабриката, туку во транспортот, вели српскиот епидемиолог Зоран Радовановиќ.

Од 89 нови случаи на коронавирус, 30 се од Врање, каде е откриен ново жариште во фабриката „Додиќ“. Бројот на заболени расте и во „Јура“ во Лесковац, чии 68 работници се позитивни на коронавирусот. Ситуацијата во Србија со вирусот корона се чинеше дека се смири, а потоа избувнаа епидемиолошки џебови.

Според Радовановиќ, епидемиолошките џебови не се невообичаен феномен, затоа што некои жаришта секогаш траат подолго од другите. Иако новите пациенти се претежно фабрички работници, тој тврди дека инфекцијата сепак се раширила во транспортот.

„Работниците беа донесени во автобуси кои беа полни. Растојанието не се почитуваше таму. Тоа беше местото каде тие се заразија “, напомена Радовановиќ.

Радовановиќ забележува најголема опасност со појава на нови жаришта во одлуката за рестартирање на меѓуградскиот сообраќај, затоа што сега, на тој начин, вирусот може да се пренесе од југ кон други делови на земјата, како Војводина, каде што сегашната епидемиолошка состојба е мирна.

Од друга страна, тој смета дека е неопходно започнување и користење на градскиот сообраќај, но со строго почитување на пропишаните мерки. Бидејќи бројот на нови случаи во неделата надмина над 100, Радовановиќ посочува дека епидемискиот процес е сè уште во тек и дека текот на епидемијата е непредвидлив, што значи дека тој број може да се зголеми.

Радовановиќ смета дека мерките биле укинати премногу нагло и дека процесот требало да се одвива постепено. Тој забележува дека оваа состојба покажала дека отстапувањето од договорените норми е казниво и дека мора да бидеме повнимателни во иднина.

„Јасно е дека епидемијата е сè уште таму и дека треба да бидеме внимателни. Треба да се следат совети и ограничувања. Тогаш можеме да се надеваме дека ќе се ослободиме од тој проблем во разумен временски период. „Можеби, во текот на летото, ќе има спорадичен случај, но, веројатно, нема да имаме нов бран пред есента“, предвидува Радовановиќ.

Поврзани вести

По две недели изгаснат најразорниот пожар во Калифорнија за годинава

Влатко Зорба

Европска агенција за лекови: Ниту еден лек засега не покажа ефикасност против КОВИД-19, хлорокин само за „итни програми“

Грција ќе ги обесштети хотелите што се користат за изолација на луѓето кои страдаат од Ковид-19

ЕК: „Обврзувачки мерки“ за Фејсбук ако не ги саморегулираат содржините со омраза

Австриската министерка за правда: Во јавните простории не се потребни никакви верски симболи

Никола Поповски

Путин ги отстрани опозиционерите од својот Совет за правата на човекот

Maja_Serafimova