Регион СВЕТ

Долгодишен известувач за Косово: Курти е смирен, искрен и опасен човек, помина повеќе време во затворот на Тачи отколку во српските затвори

Новиот премиер на Косово, Албин Курти ќе ги укине таксите и ќе го прикаже ова, не поради Србија, туку поради САД, рече долгогодишниот косовски известувач и поранешен шеф на владината канцеларија за соработка со медиуми, Миливоје Михајловиќ.

– Овие изминати изјави и условеност на Србија да го продолжи дијалогот е маркетинг, спин што Курти го користи денес за да добие малку поширока поддршка. Тој ќе ги укине таксите и ќе го претстави ова како услуга на Америка, но ќе ги укине од практични причини, затоа што луѓето плаќаат 30 проценти поскапа храна од порано – рече Михајловиќ.

Укинувањето на таксите е рационална одлука, додава Михајловиќ.

– Курти не е ирационален човек, тој има големи албански фантазии, и луѓе му негодуваат, но тој ќе го смени тој курс. Тој е, како што е опишано во медиумите, смирен, искрен и опасен човек. Опасен за неговите политички противници, неговиот прв политички противник е Хашим Тачи. Курти помина повеќе време во затворот на Тачи отколку во српските затвори – рече Михајловиќ.

Новиот премиер на лажната држава Косово, рече тој, ја започна својата градба на кариерата на протести во Приштина.

– Негов ментор беше Адем Демачи, косовскиот Мендела. Тој го направи бунтовник, кој денес и кога стана премиер, живее во неговиот скромен стан, не е богат. Тој беше затворен во Србија за политички идеи, во Ниш и Позаревац, а по 5 октомври 2000 година, владата на Воислав Коштуница го ослободи него и 260 Албанци. Кога се врати на Косово, тој водеше емисија и се најде под напад од власта на Тачи кога го прашале кој ги уби Србите на Косово. Значи, без сомнение, Курти има остар јазик – рече Михајловиќ. – Се надевам дека тој нема да го користи дијалогот во Брисел само за да остане на власт како Тачи. Мислам дека тој ќе се обиде да ги подобри односите со Белград.

Сепак, тој не очекува дијалогот да продолжи во скоро време, како што следуваат изборите во Србија и во САД.

– Мислам дека 2020 година е изгубена година за продолжување на дијалогот – рече Михајловиќ.

Поврзани вести

Вулин: Војник испукал три истрели во воздух како предупредување кога поголема група мигранти се обиделе да избегаат

Александар Петровски

Расте бројот на пациенти кои се излекувале од коронавирус: Вкупно 475 лица се отпуштени од болница во Кина

Коронавирусот влезе во најголемиот бегалски камп во светот

Ирачки свештеник: Конфронтациите меѓу Иран и САД завршија

Никола Поповски

Дали по утрото се познава денот: Трамп убедливо го порази Бајден во Њу Хемпшмир

Никола Поповски

„Youtube“: Отстранети илјадници видеа со лажни упатства за заштита од коронавирус