Вести СВЕТ

Долгогодишниот советник на Трамп осуден на 40 месеци затвор

 Роџер Стоун, долгогодишниот советник и сојузник на американскиот претседател Доналд Трамп, е осуден на 40 месеци затворска казна.
Стоун во ноември мината година беше прогласен за виновен по седум точки од обвинение за лажење на Конгресот, спречување на процесот и злоупотреба на сведоци.
Тој е шестиот помошник на Трамп осуден поради истрагата на Роберт Милер за наводни зделки меѓу Русија и членови на кампањата на Трамп за време на изборите во 2016 година, пренесува Би-Би-Си.
Судиката Ејми Берман Џексон рече дека Стоун и се заканувал, додека тој тврди дека целата постапка против него е политички мотивирана.
Трамп, пак, најави дека можеби ќе го помилува својот сојузник.

Поврзани вести

Трамп потпиша указ со кој се поддржува употребата на ресурси од Месечината

Кинеска Нова година: Откажани сите собири поради коронавирусот

Никола Поповски

Коронавирусот може да се шири преку дишење и говор

Влатко Зорба

Американка излекувана од коронавирусот даруваше крвна плазма заради имунитет кај други заболени

Забрана за употреба на пластични сламки и цевки во Канада во 2020

Влатко Зорба

Џонсон ќе се „бори за секој глас“ до парламентарните избори кои ќе се одржат в четврток