Вести Регион СВЕТ

Еден најистакнатите хрватски дипломати: Еве зошто верувам дека Иран е прататковината на Хрватите

Хрватскиот амбасадор во Иран, Драго Штамбук изјавил дека е склон да верува дека хрватската античка татковина во античка Персија.

„Врз основа на голем број неодамна достапни извори и факти, јас сум склон да верувам дека хрватската прататковина била во античка Персија и се викала Харахвати ( на грчки Arachosia или Бела Индија)“, рекол Штамбук во интервју за весникот „ Вечерњи лист“.

Како што истакнал тој, денес во југозападниот дел на Авганистан, географски се опишани градот Кандахар, реката Хелманд и езерото Хамун, лоцирани на југоистокот на денешниот Иран.

Меѓу другото, Штамбук е доктор (специјалист за внатрешна медицина, гастроентеролог и хепатолог), поет, автор и основач и долгогодишен застапник на „Златната формула на хрватскиот јазик ча-кај-што“, која неодамна е прогласена за хрватско културно богатство и ставена е на заштитната листа на Националното нематеријално наследство.

Поврзани вести

Инциденти, турканици и вербални напади пред српскиот Парламент (ВИДЕО)

Од први јануари стапува на сила нова регулатива во Брисел со која се забрануваат стари дизел возила

Над 300 бегалци и мигранти префрлени од Лезбос во Атина

Шпанија ги укинува мерките за ограничување во две фази

Влатко Зорба

Бројот на мртви само расте: 722 лица починале од коронавирусот, а заболени се скоро 35.000

Александар Петровски

Нова жртва од коронавирус: Почина омилениот српски доктор на спортистите, пејачите и актерите