Вести СВЕТ

Една од жртвите на Харви Вајнштајн: Бев сексуално злоупотребена во неговиот стан

Една од двете главни жртви на судењето на Харви Вајнштајн сведочеше дека била сексуално злоупотребена од Вајнштајн во неговиот стан во Њујорк.

Вајнштајн до сега го обвинија повеќе од 80 жени за силување и вознемирување, но пред судот во Њујорк го тужат само две жени.

Една од нив е поранешна помошничка на Вајнштајн, Мими Харлеј која тврди дека била сексуално злоупотребена од Вајнштајн во 2006 година.

Халеј вели дека не било возможно тогаш да го пријави Вајнштајн и да повика полиција бидејќи работела без работна виза и Вајнштајн и се заканил со прогон од САД.

Вајнштајн е обвинет за сексуална злоупотреба, силување и вознемирување на повеќе од 80 жени. Обвиненијата против него доведоа до создавање на движењето #MeToo кое ги обедини жените жртви на сексуално насилство од Холивуд, но и од целиот свет.

Поврзани вести

Здравственото одделение на Омск откри што се случило со облеката на Навални

Stefanija Kuzmanovska

Се зголемува бројот на смртни случаи во Иран од Ковид-19, но Техеран нема да бара помош од САД

Обама повика на прекин на републиканското угнетување на американските гласачи

Stefanija Kuzmanovska

Потенцијалниот лек против новиот коронавирус „Ремдесивир“ се покажа како неуспешен

Александар Петровски

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

Рекордни температури за мај во Анталија – 42,7 степени