ЕУ СВЕТ

Екс-хирург обвинет за педофилија во Франција

Мнозинството потенцијални жртви на поранешниот хирург се од регионот на Бретања, обвинителството од Ла Рошел се иззеде од предметот случајот во корист на тоа од Лориен, откако се откриени 250 потенцијални жртви.

 

Идентификувани се двесте и педесет потенцијални жртви на непропишани (незастарени) дела на д-р Ле Скурнек, поранешен хирург обвинет за силување и сексуални напади, објави во понеделникот, 18 ноември, обвинителството од Ла Рошел. Прелиминарна истрага беше отворена во почетокот на октомври за да се идентификуваат можните жртви, ова по откривањето на тетратката пронајдена во домот на лекарот во 2017 година. Во оваа тетратка се евидентирани имиња на потенцијални жртви и докторот ги опишал сексуалните практики кои ги имал со нив.

Од овие 250 потенцијални жртви, 209 биле сослушани, неколку од нив „пријавиле конкретни дела“. 184 сакале да поднесат тужба (181 биле малолетни лица за време на делата), од кои 138 во моментов с во надлежност на Апелациониот суд од Рен, вклучувајќи 100 во Морбиан.

Поврзани вести

Доктор Кон се закани: Наскоро нови забрани во Србија

Александар Петровски

Коронавирус во Европа: 400 000 заразени во Русија, нови 738 позитивни и 39 починати во Германија

СЗО: Се повеќе млади меѓу заболените од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Трамп очекувано победи на првичните избори на Републиканската партија во пет држави

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Stefanija Kuzmanovska

Кучињата го пренесле коронавирусот на човекот?

Александар Петровски