Регион СВЕТ

Епидемиолог откри кога ке дојде до пад на заболените од Ковид-19

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ очекува дека на крајот на април значително ќе се намали бројот на заболени од коронавирус во Србија.

– Ако издржиме во наредните две недели, тоа значи дека ќе можеме да се справиме добро до крајот на април, кога очекуваме значителен пад, а во мај очекуваме спорадични случаи, рече Тиодоровиќ.

– Следната недела ќе биде тешка, но ако издржиме дисциплинирано уште 15 дена, тогаш можеме да кажеме дека сме на добар пат да го фатиме непријателот за рогови, истакна Тиодоровиќ.

Тој додаде дека се очекуваат се повеќе потврдени случаи на вирусот корона, но рече дека сега постои поинаква стратегија, дека повеќе луѓе ќе бидат тестирани и дека болните веднаш ќе бидат изолирани во салите, што, како што рече, ќе го спречи ширењето вируси и добие појасна слика за точниот број на заболени.

Поврзани вести

Во Сингапур евакуирана банка поради коронавирусот

Никола Поповски

Сплит: Украдени алкохолни пијалоци во вредност од 40 000 евра

Никола Поповски

Демонстранти ги нападнаа канцелариите на агенцијата „Синхуа“

Влатко Зорба

Ќерката на Сулејмани се закани со напад врз американските воени сили на Блискиот Исток

Во судир на автобус и камион во Словачка најмалку 13 загинати и 20 повредени

Берлускони си ќари нова девојка која е 54 години помлада од него

Александар Петровски