Вести СВЕТ

Ердоган со охрабрувачка порака: Турција ќе го забави преносот на вирусот за две до три недели

Турскиот претседател Реџеп Таип Еродган е уверен дека неговата земја ќе го забави преносот на коронавирусот во рок од две до три недели.

Ердоган во телевизиското обраќање рече дека е уверен дека Турција ќе ја надмине епидемијата на вирусот „во најкус можен рок, со најмала можна штета“, пренесува АП.

Министерот за образование на Турција, Зија Селчук, најави дека сите училишта во Турција ќе останат затворени до 30 април, како резултат на епидемијата на коронавирус, но онлајн-наставата ќе биде обезбедена во тој период, додава Ројтерс.

Во Турција досега од коронавирусот починале 44 лица, додека заразени се 1.972.

Сепак, Ердоган додава дека се следат уште 53.000 луѓе, кои се во домашна самоизолација и 8.554 во болниците.

Поврзани вести

Опомена од хуманитарните организации: Доколку овие земји не добијат итна помош, милијарда луѓе може да се заразат со коронавирусот

Во завршна фаза е враќањето на украинските бродови запленети од Русија

Турција инсталира термички фотоапарати на аеродромите против ширењето на новиот контравирус

Никола Поповски

Тунберг ги обвини политичките и бизнис лидерите дека не преземаат агресивни акции во борбата против климатските промени

Короната ги наполни болниците во Франција, Германија и Велика Британија

Stefanija Kuzmanovska

Албанија ќе усвои закон за изградба на приватни затвори

Maja_Serafimova