Категорија : ЕУ

ЕУ СВЕТ

Тргна бранот бегалци кон Грција и Бугарија (ВИДЕО)

Откако високо турско официјално лице рече дека Турција нема да ги запира мигрантите да одат накај Европа, група бегалци денес масовно тргнаа кон границите на...
ЕУ СВЕТ

Неверојатен успех на италијанските лекари: Со лекови против ебола излекувале пациенти со коронавирус!

Во Италија досега се потврдени 470 случаи на зараза од коронавирус, 12 лица починале, но има и добри вести. Новите податоци на шефот на цивилната...
ЕУ СВЕТ

Баба Ванѓа пред смрт оставила важни зборови за човештвото

Бугарската гатачка Вангелија Пандева Димитрова, баба Ванѓа позната е по своите пророштва но малку е познато што претскажала пред смрт а се однесува на целото...
ЕУ СВЕТ

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна...
ЕУ СВЕТ

Италијанската полиција откри трговци кои продаваат заштитни маски за 5.000 евра од парче

Финансиската полиција објави дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче. Покрај тоа што цените се...
ЕУ СВЕТ

На судска приправничка во Германија и е забрането да носи марама во судот

Германскиот Уставен суд во Карлсруе ја потврди забраната за една судска приправничка да носи марама во сојузната покраина Хесен, а одлуката е образложена со верската...
ЕУ СВЕТ

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се зголеми на 14, додека 528 се заразени

Во Италија уште две лица починаа од последица на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се зголеми на 14, додека 528 лица се заразени....
ЕУ СВЕТ

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица. Ватикан информира дека...
ЕУ СВЕТ

Италија бара меѓународна поддршка во борбата со Ковид-19

Италијанската Влада повика за меѓународна поддршка во напорите за спречување на ширењето на инфекцијата со новиот коронавирус во државата, каде што бројот на заразени достигна...