ЕУ

Европјаните тргнаа на море, властите затвораат плажи

Зголемениот број на луѓе на плажите во Западна Европа, откако се намалија ограничувањата и се зголемија температурите во исто време, предизвика загриженост кај официјалните лица и експертите.

Три градови во северозападна Франција ги затворија своите плажи во средата поради „неприфатливо“ непочитување на социјалната далечина. Неколку општини во Холандија денеска ги повикаа германските туристи да не ја преминуваат границата.

Во Англија, градскиот совет на Саутенд објави дека може да преземе акција, откако љубителите на сонцето се собраа на плажите.

Луѓето ширум Европа се собраа на плажите

Седиштето за цивилна заштита за холандскиот Зеланд привремено ги затвори патиштата кон возилата во крајбрежниот град Влисинген, додека седиштето на провинцијата Лимбург-Норд предупреди дека ќе спречи собири во центарот на градот и трговски центри со казнување на луѓе кои кршат правила за социјална оддалеченост.

Низ Англија, луѓето ги посетија плажите во средата, кога беше забележана највисока дневна температура годинава.

Во Шкотска, Велс и Северна Ирска, од друга страна, регионалните власти сè уште ги повикуваат жителите да патуваат само доколку е потребно.

И покрај забавувањето на ширењето на коронавирусот, СЗО го повика населението на државите да ги олеснат ограничувањата за да го прилагодат своето однесување на пандемијата и со тоа да го спречат ширењето на инфекцијата.

Пет плажи затворени во Бретања

Француските власти отворија стотици плажи за трчање, пливање и риболов минатиот викенд, но сончањето беше забрането, како и пикник на плажа.

Во департментот Морбихан, властите затворија пет плажи поради „неприфатливо однесување“ на посетителите.

Министрите за туризам на ЕУ се согласија во средата да „направат се што е потребно за брзо и целосно закрепнување на европскиот туризам“.

Поврзани вести

Обвинителството на Сицилија го истражува работењето на Салвини

Цвета криминал во ЕУ: Зголемена продажба на лажни маски и лекови

Влатко Зорба

Се самоубил напаѓачот на болницата во Острава

Дростен: За два месеци ќе се појави нов проблем со коронавирусот во Германија

Меркел: Очекувам британскиот Парламент да го одобри договорот за Брегзит

Француски експерти ќе помагаат во декодирање на црните кутии во истрагата за урнатиот авион во Иран

Ивана Рамаданова