Категорија : ЕУ

ЕУ

Рекорден пад на економијата во Еврозоната за време на трите месеци од затворањето

Влатко Зорба
Земјите од еврозоната објавија пад на економијата во износ од 12,1 процент во второто тримесечје во однос на првиот, поради затворањата за да се спречи...
ЕУ

ЕУ предупредува: Ризикуваме да останеме без заштитни средства

Влатко Зорба
Европската унија ги предупреди државите членки за ризик од недостаток на шприцови, марамчиња и заштитни средства што е потребна за потенцијална масовна вакцинација против Ковид-19...
ЕУ СВЕТ

Украинец по трет пат заболел од коронавирус

Жител на регионот Тернопољската област во Украина по трет пат заболел од коронавирусот, рече шефот на Министерството за здравство на локалната администрација. – Има еден...
ЕУ СВЕТ

Холандската влада соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски

Холандската влада соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски за да го забават ширењето на коронавирусот, сметајќи дека нивната ефикасност...
ЕУ СВЕТ

Еден од пет пациенти кои биле хоспитализирани во Германија поради коронавирусот, подлегнале на оваа болест

Еден од пет пациенти кои биле хоспитализирани во Германија поради коронавирусот, подлегнале на оваа болест, пренесува АФП. Стапката на смртност се зголеми на 53 проценти...
ЕУ СВЕТ

Не е успешен лекот на швајцарската компанија „Рош“ против Ковид-19

Лекот против артритис „Actemra“ (Actemra) на швајцарскиот фармацевтски концерн „Рош“ (Роше) не беше успешен во третманот на пациенти со коронавирус. Клиничка студија покажа дека овој...