ЕУ

Загинаа пет лица во експлозија во фабрика во Русија

Најмалку пет лица загинаа, а тројца се повредени во експлозија на гас во фабрика во Русија, соопшти националната Служба за вонредни ситуации.

Четворица од загинатите се турски државјани, а националноста на загинатата жена не е соопштена.

Експлозијата одекна во централната Орловска област, а фабриката се урна. До експлозијата дошло во работелница, која се реновирала.

Руските медиуми информираат дека трите повредени лица се државјани на Турција. Тие се здобиле со изгореници и веднаш се хоспитализирани.

Поврзани вести

Тони Блер: Ковид-19 нема да исчезне, Британците мора да научат да живеат со него

Нема умирање за време на викенди и празници: Забрана од француски градоначалник до жителите на Грел

Научници во Шкотска и Швајцарија развија нов, брз и прецизен тест на антитела на коронавирусот

Со 461 гласови „за“ изгласан новиот состав на Европската комисија

Путин го информирал Макрон дека и се вратени трите запленети бродови на Украина

Британскиот принц Ендрју призна дека било грешка што престојувал во куќата на Епстајн