Вести СВЕТ

Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори во Боливија

Боливискиот претседател Ево Моралес се прогласи за победник на претседателските избори, тврдејќи дека е во големо водство во однос на главниот ривал Карлос Меса.

Британските медиуми напоменуваат дека тоа е доволно за негова победа уште во првиот круг од изборите.

-Победивме во првиот круг, порача Моралес на прес конференција, додавајќи дека останале да се пребројат уште само 1,5 отсто од гласовите.

Американскуите медиуми навдуваат дека Меса го обвини актуелниот претседател дека направил „голема измама“ за да биде реизбран по четврти пат.

Врз основа на 98 отсто од преброените гласови, Моралес освоил 46,78 отсто од гласовите.

Поврзани вести

Додик го блокираше одлучувањето на Претседателството на БиХ

Никола Поповски

Возел 209 километри на час низ улиците на Нови Пазар (ВИДЕО)

Власта и опозицијата во Србија се договорија изборите да не се одржат во март

Брнабиќ за убиството на Ивановиќ: Србија ја спроведува истрагата самостојно, без никаква поддршка од Приштина и меѓународните актери

Никола Поповски

Српски министер за здравство: Веднаш по приемот на ВМА, беше проценето дека претседателот на Србија е животно загрозен

Путин предложи забрана иста личност да биде претседател повеќе од два мандата