Вести СВЕТ

Франција: Повеќе од 16.000 новозаразени со коронавирус

Во изминатите 24 часа, во Франција биле регистрирани 16.096 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на заразени лица за еден ден, откако започна масовното тестирање на коронавирус, објавија француските јавни здравствени власти во четвртокот вечерта.

Откако во средата биле објавени новите ограничувачки мерки, 52 пациенти починале во последните 24 часа во болниците во Франција.

Патем, Франција со 502.524 заразени и 31.416 смртни случаи е трета европска земја според бројот на заразени и починати од оваа болест.

Поврзани вести

Оваа крвна група е најподложна на потешки симптоми на коронавирус

Рама: Ова е драматичен момент, треба да ја зачуваме смиреноста и заедно да се справиме со состојбата

Фон дер Лајен: Можно е да добиеме вакцина против Ковид-19 пред есен

Истражување во Исланд со важни откритија за антителата на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Што пишува во новите документи на тајните служби: Дали коронавирусот е создаден во лабораторија?

Шпанија со најголем пораст на број на починати од мај

Александар Петровски