СВЕТ

Франција со порака за мир до муслиманскиот свет

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска испрати „порака за мир до муслиманскиот свет“, нагласувајќи дека Франција е „земја на толеранција“ и „не презира и отфрлува“.

„Не слушајте гласови што сакаат да предизвикаат недоверба. Да не дозволиме да бидеме заробени во претерувањето на малцинството манипулатори”, рече Ле Дријан во обраќањето пред парламентот.

Две недели по смртта на наставникот по историја Самуел Пети, кој беше убиен од еден млад исламист затоа што им покажа карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед на неговите ученици на час за слобода на изразување, како и претходните години, три лица беа убиени денес во црквата Нотр Дам во Ница.

Напаѓачот, кој беше уапсен, е млад мигрант од Тунис, кој неодамна пристигнал во Франција од Италија. Според извори блиски до судските органи, мигрантот извикувал „Алах Акбар“ непосредно пред нападот.

Францускиот премиер Жан Кастекс по нападот изјави дека земјата воведува највисоко ниво на безбедност во борбата против тероризмот.

Поврзани вести

Фан клубот на Несторовиќ станува се поголем: Докторот добил необична слика на Фејсбук (фото)

Никола Поповски

Поради пандемијата на Ковид-19 неколкумина шефови на италијанската мафија испратени во домашен затвор

Во вселената е реализирана првата женска прошетка

user4

Расте предноста на Бајден во однос на Трамп: Каков е уделот на жените?

Никола Поповски

Трамп му испратил писмо на Ердоган: Не биди опасно момче, ќе те паметат како ѓавол

Maja_Serafimova

Австралискиот Парламент им оддаде почит на жртвите на пожарите