ЕУ СВЕТ

Француска студентка нападната на улица затоа што носела сукња

Француската полиција отвори истрага откако една девојка во Стразбур пријавила дека тројца мажи ја нападнале на улица затоа што носела сукња.

Според Би-Би-Си, 22-годишната студентка, која француските медиуми ја идентификувале како Елизабета, пријавила дека тројца мажи и пришле на улица и и се спротивставиле затоа што носела сукња.

Во интервју за француското радио Франс Блу, Елсас Елизабет рече дека одела кон нејзиниот дом кога еден од тројцата мажи гласно рекол: „Погледнете ја оваа курва во сукња“.

Потоа сите тројца и пришле, раскажува студентката, а двајца ја држеле додека третиот ја удрил по лицето, оставајќи модринка под окото. По нападот, тројцата мажи побегнале.

Таа рекла дека најмалку 12 лица присуствувале на нападот на улица, но никој не и помогнал.

Во средата, министерката за внатрешни работи Марлен Шипа го посети Стразбур за да и се обрати на јавноста за безбедноста на жените на улица.

„Сукњата не е виновна за нападот, а жената уште помалку. Жената никогаш не е нападната затоа што носи сукња. Жената е нападната затоа што има луѓе кои се мизогини, сексистички, насилни и сметаат дека законите и правилата на однесување не важат за нив”, рече Шипа.

„Кога сте студент и треба да размислите што ќе облечете и каква порака испраќа тоа, тоа е неверојатен ментален товар“, додаде министерката.

Таа апелираше до јавноста веднаш да ја предупреди полицијата доколку биде сведок на некакво вознемирување на жени на француските улици.

Радио Франс Блу Алзас извести за уште две млади жени кои биле нападнати на улица. Тие биле нападнати од 18-годишник кој им приговорил „за премногу кратките сукњи“: Младиот човек бил уапсен од полицијата.

Поврзани вести

НАСКОРО ПОЧНУВА МАСОВНО ПРОИЗВОДСТВО: Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона“ ја помина контролата на квалитетот

Stefanija Kuzmanovska

Што се случува зад фронтот во Азербејџан: Шрапнели, смрт и солзи (видео)

Никола Поповски

Американска државјанка и нејзините четири деца убиени во Мексико

Влатко Зорба

Хаос во Бугарија: Со јајца и домати е нападнато Министерството за одбрана (видео)

Никола Поповски

Први мај во Грција без традиционалните големи протести, но со најави за собири и покрај забраните

Тинејџер од Португалија е најмладата жртва од коронавирус во Европа

Stefanija Kuzmanovska