ЕУ СВЕТ

Француски епидемиолог не очекува целосно ефективна вакцина против коронавирус да биде достапна пред 2022 година

Францускиот епидемиолог Арно Фонтане не очекува целосно ефективна вакцина против коронавирус да биде достапна пред 2022 година.

„Развојот на вакцината, како по правило, трае неколку години. Би бил многу изненаден ако имаме ефикасна вакцина во 2021 година “, изјави Фонтане за БФМТВ.

Советникот на француската влада ги повика граѓаните да ја задржат дистанцата и да ја сфатат пандемијата многу сериозно.

Фонтане рече дека граѓаните ќе треба да живеат со вирусот корона долго време и оти затоа е потребно да се придржуваат кон мерките.

„Ајде да ги следиме правилата за далечина ова лето – барем тоа“, истакна тој, додавајќи дека најголемата опасност доаѓа од големите собири.

Поврзани вести

Ердоган: Ние му објавивме на целиот свет дека нема да го оставиме Ридот на храмовите на израелските окупатори

Никола Поповски

Столтенберг: НАТО е во Ирак на покана на ирачката влада и ќе останеме се додека сме добредојдени

Илјадници демонстранти на протести против Нетанјаху (ВИДЕО)

Три години затвор за деца поради кражба на ванила на Мадагаскар

user4

Борис Џонсон од Туск бара одложување на Брегзит

Maja_Serafimova

„Ова е повеќе политичка криза отколку здравствена“: Израелски историчар предупредува дека изолацијата нема да помогне во борбата

Никола Поповски