ЕУ СВЕТ

Француските здравствени власти соопштија дека денеска 89 лица починале од Ковид-19

Француските здравствени власти соопштија денеска дека 89 лица починале од Ковид-19, втор ден откако се воведени сериозни ограничувања за движење.

По ненадејното зголемување на бројот на смртни случаи вкупно 264 пациенти починале од новиот коронавирус во Франција.

На прес-конференцијата, шефот на француските здравствени служби, Жером Саломон, рече дека бројот на заразени од вчера се зголемил од 7.730 на 9.134, што претставува зголемување од 18 проценти за 24 часа.

Соломон рече дека состојбата на 931 пациенти е сериозна и им е потребна интензивна нега.

Поврзани вести

СЗО: Земјите кои го ставија под блокада своето население треба тоа време да го искористат за да го „нападнат вирусот“

Специјален трибунал бара да му се суди на Салвини

Мирно седеа на маса, не насетувајќи што ќе се случи: Во наредниот момент летнаа во воздух (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Путин за првпат во јавноста после неколку недели: Не носи маска

Франција: Властите затвораат џамија поради контроверзна критика кон убиениот професор

Никола Поповски

Убиен маж од страна на полицијата во Париз, откако им се заканувал со нож

Maja_Serafimova