ЕУ СВЕТ

Германските разузнавачи се сомневаат во тврдењата на САД дека коронавирусот потекнува од кинеска лабораторија

Извештај на германското разузнавање ги доведува во прашање обвиненијата на САД дека новиот коронавирус потекнува од кинеска лабораторија и наведува дека обвинувањата се обид да се одвлече вниманието од неуспехот  на американската Влада да го спречи ширењето на вирусот во земјата, пишува весникот „Шпигел“.

Во неделата, државниот секретар на САД, Мајк Помпео рече дека има „сериозни докази“ дека коронавирусот потекнува од кинеска лабораторија, но не го оспори заклучокот на американското разузнавање дека тој не е направен од човек.

Според „Шпигел“, германската разузнавачка служба БНД побарала од членовите на разузнавачката унија „Пет очи“, предводена од САД, да даде докази за обвиненијата. Ниту една друга земја во унијата, која ги вклучува САД, Велика Британија, Австралија, Канада и Нов Зеланд, не ги поддржа тврдењата на Помпео.

Во разузнавачкиот извештај, подготвен за германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер, се заклучува дека „обвинувањата на САД биле намерен обид да се одвлече вниманието на јавноста од неуспесите на претседателот Доналд Трамп“.

Поврзани вести

По грешка отпуштени повеќе од 1600 пациенти од психијатриска болница во Велс

Берта Китинска

Во  Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со Ковид-19

Брегзит принуди голем број странски компании да отворат претставништва во Холандија

Меј ја обвини владата за загрозување на интегритетот на Велика Британија

Влатко Зорба

Вучиќ: Почна производството на лекот хлорокин против коронавирусот

Утре во црногорското Собрание се бира новата влада

Никола Поповски