Вести СВЕТ

Главната уредничка на „РТ“: Која е разликата во пристапите кон коронавирусот на САД и Русија?

Треба да се навикнеме на идејата дека не само што не живееме полошо отколку во Америка, туку на многу прашања, кои се однесуваат на социјалната држава, ние живееме значително подобро. И токму тоа ги објаснува нашите бројки во врска со коронавирусот, истакна главниот уредник на телевизискиот канал „РТ“, Маргарита Симонјан, споредувајќи го здравствениот систем на Русија и САД.

За ТВ-каналот „Русија 1“, Симонјан го спореди здравствениот систем во Русија и Америка кога станува збор за пристапот кон третман на инфекции со коронавирус.

„Секој ден се објавуваат комплетно неверојатни приказни од кои срце затреперува. На пример, медицинска сестра во САД, која била во 30-та недела од бременоста, токму кога се оди на породилно отсуство во нашата земја, лекувала пациенти со Ковид-19 и, како што се очекувало, самата се разболела. Боледувала дома, затоа што таму на никој не му се препорачува да оди на лекар, туку да остане дома сè додека лицето не започне да умира. Имаме сосема поинаков пристап и апелираме до граѓаните веднаш да побараат лекарска помош и да повикаат брза помош “, објасни Симонјан.

Според неа, во САД има неколку пати помалку лекари по глава на жител, како и болнички места, а граѓаните не повикуваат брза помош, затоа што тие често не можат да си ја дозволат.

Врз основа на статистичките податоци, истакна Симонјан, 60% од смртните случаи во САД од коронавирусот се темна боја на кожата, затоа што тие припаѓаат на најсиромашниот слој на населението.

Таа, исто така, истакна дека она што дефинитивно треба да се признае е дека САД и Германија, секако, имаат најдобра медицинска нега во светот за ситуирани лица.

„Во однос на квалитетот, тоа е одлично. Масовната здравствена заштита, која, фала му на Бога, остана во Русија уште од советското време, истакна Симонјан, едноставно не постои сега“.

„Да, таа не е најдобра тука, имаме редици во поликлиники, можете да чекате половина час за да дојде брзата помош, медицинската сестра може да биде груба. Но, имаме пријатели. Имаме место каде да се обратиме. Во моментов поседуваме 30 проценти од слободните места во болници. Треба да се навикнеме на идејата дека не само што живееме полошо од таму, туку за многу прашања, кои се однесуваат на социјалната држава, живееме значително подобро. И тоа е токму она што ги објаснува нашите бројки“, заклучи Симонјан.

Потпретседателката на руската Влада, Татјана Голикова изјави дека Русија никогаш не манипулирала со официјалната статистика. Според Светската здравствена организација, нема свесно намалување на бројот на смртни случаи како резултат на Ковид-19 во Русија.

Поврзани вести

Клиничките испитувања на оксфордската вакцина продолжија во САД

Влатко Зорба

Меркел: Ердоган не треба да ги користи бегалците поради своето незадоволство

Словенечки медиум: Повеќе од 1600 новозаразени во последните 24 часа

Никола Поповски

Ердоган: Ќе му одржиме лекција на пучистот Хафтар

Никола Поповски

СЗО: Mногу луѓе ја потценуваат важноста на физичкото растојание

Stefanija Kuzmanovska

Научниците наместо лек за Ковид, откриле супстанца против рак

Stefanija Kuzmanovska