Вести СВЕТ

Голем пад на цената на нафтата

Цената на нафтата „Брент“за испорака во мај на берзата во Лондон утрово се намали за 43,4 отсто на 31,57 долари за барел.

Голдман Сакс ги намали прогнозите за Брент за вториот и третиот квартал од оваа година на 30 американски долари за барел, истакнувајќи ја ценовната војна меѓу Русија и Саудиска Арабија и значителниот пад на побарувачката како резултат на епидемијта на новиот коронавирус.

Цената на нафтата е со најголем регистриран пад од 1991 година откако Ријад се закани дека ќе ги ослободи своите досега задржани резерви. Саудиска Арабија е најголемиот извозник на нафта во светот.

Поврзани вести

Откриена е слабата точка на коронавирусот: Можен е третман со „двоен удар“

Грчки министер сам ќе плати 12 илјади евра за кршење новогодишна пита со паричка за вработените

СЗО предупреди на „ескалирање“ на епидемијата на новиот коронавирус во САД

Како богаташите се штитат од корона вирусот во светот?

Влатко Зорба

Поројни дождови и поплави во Саудиска Арабија, има и жртви

Maja_Serafimova

Коронавирус во Италија: 79 лица се починати, се формираат нови црвени зони како карантин