Вести СВЕТ

Гугл се откажа од шегите за 1-ви Април: Затвор до 5 години за сите што се потсмеваат на коронавирусот

Одредени држави, како Индија и Тајланд, се заканија со затвор за сите оние кои се шегуваат со коронавирусот и кои би можеле да го излажат дел од населението во времето на пандемијата, соопшти агенциите.

Тајланд вчера објави дека авторите на првоаприлските шеги во врска со коронавирусот би можеле да се соочат со затвор до пет години, а во Индија, одделот за компјутерска безбедност на Махараштра објави дека ќе го гони секој што шири лажни вести на 1 април.

Исто така, Гугл, познат по шегите за први април, ја напушти таа традиција заради пандемијата на коронавирусот, од кој досега починаa околу 40.000 луѓе.

Поврзани вести

Плажите во Мајами се затворени, но затоа Американците се забавуваат на јахтите (ФОТО)

Пандемијата може да усмрти 190.000 луѓе во Африка за една година

Вучиќ: Издадов наредба, ако треба херметички да се затворат границите поради мигрантите

Курти со писмо го известил Трамп за неговата намера да ги укине таксите

Ангела Меркел најмоќна жена во 2019 година според Форбс

Солзавец на протестите во Париз: Медицинските работници се судрија со полицијата (видео)