Регион СВЕТ

Ѓукановиќ за написите дека е поврзан со ликвидацијата на Пуканиќ: „Тоа е рециклирана лага“

Хрватскиот неделник „Национал“ тврди дека има докази , преку кои Сретен Јоциќ, попознат како Јоца Амстердам, го обвинува црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ за учество во убиството на новинарот Иво Пуканиќ. Кабинетот на Ѓукановиќ тврди дека станува збор за „рециклирани лаги од времето на Борис Тадиќ“.

Сепак „Национал“ се уште не го објавил видеото што го поседува и не објаснува зошто.

Кабинетот на Мило Ѓукановиќ го отфрли како невистинито пишувањето на хрватскиот неделник „Национал“ за вмешаноста на црногорскиот претседател во убиството на Иво Пуканиќ.

Од канцеларијата на Ѓукановиќ соопштиле дека станува збор за рециклирани лаги кои биле објавени уште пред осум години.

И тогаш, потсетуваат, тоа било веднаш демантирано од сите актери на таа конструкција, дури и од самиот Сретен Јоциќ, кој во меѓувреме бил законски ослободен од обвинението за убиство на сопственикот на „Национал“.

„Притисоците од тогашното полициско раководство на Србија, за време на владеењето на Борис Тадиќ, за лажно обвинување на Ѓукановиќ, со цел да се дискредитираат Црна Гора и нејзиното раководство на тој начин, не го дале посакуваниот ефект. Во тоа време, тие беа изложени како еден од бројните методи во обидот за криминализирање на Мило Ѓукановиќ, што повеќе разузнавачки и медиумски центри го спроведуваат повеќе од 20 години“, стои во изјавата на кабинетот на Ѓукановиќ доставена до Танјуг

Тие велат дека еден од таквите обиди бил т.н. аферата со тутун, која исто така била судски потврдена како подметнување, додека сите актери во тој процес, пред италијанските судови, биле законски ослободени од сите обвиненија.

„Фактот дека „Национал“, кој била главната алатка во лажната „тутунската кампања“, во пресрет на годишнината од убиството на основачот на овој весник, ја рециклираше сензационалистичката лага од 2012 година, сметаме дека е очаен обид да се зголеми продажбата на неделникот“, се вели во соопштението.

Поврзани вести

Во Италија може да се излезе од дома само со изјава за здравствена состојба

Д-р Јанковиќ: Не смееме да се залажуваме дека нешто се менува на подобро

Влатко Зорба

Голема полициска акција во Хрватска, уапсена криминална група која работела за српски и црногорски мафијашки кланови

Боинг откри пукнатина: Авионите се приземјени

user4

Исламска држава соопшти дека напаѓачот кој избоде минувачи во Лондон е нејзин борец

Трамп: Ја криеја вакцината, само за да не победам на изборите