Вести СВЕТ

Гутереш: Пандемијата на новиот коронавирус успеа да ослободи „цунами од омраза и ксенофобија“

Пандемијата на новиот коронавирус успеа да ослободи „цунами од омраза и ксенофобија“, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Гутереш без именување на одредени земји, повика на усогласен напор  да се стави крај на оваа состојба.

Гутереш додаде дека мигрантите и бегалците, кои се озогласени како извор на вирусот и на кои им е скратено правото на здравствено лекување, се посебно погодени од пандемијата на Ковид-19.

Генералниот секретар на ОН ги повика медиумите да ја отстранат „расистичката, мизогенистичка и штетна содржина“, а образовните институции да се фокусираат на дигиталната писменост во време кога лажните вести продолжуваат да се шират на интернет.

Поврзани вести

Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Maja_Serafimova

Италија најави тестирање на вакцини против Ковид-19

Пандемијата на Ковид-19 може да „тлее“ во Африка неколку години, откако во следните 12 месеци ќе убие и до 190.000 луѓе

Лавров утре на средба со Трамп во Вашингтон

Влатко Зорба

Дали историскиот мировен договор е во опасност: Помпео во Доха на средба со лидерите на талибанците

Девојка го фати крстот во Зајечар, момците џентлменски и дадоа предност (ВИДЕО)