Регион СВЕТ

Хрватски правник поднесе пријава против Јосипа Лисац поради контроверзниот начин на изведување на хрватската химна на инаугурацијата на претседателот Милановиќ (видео)

Против пејачката Јосипа Лисац ќе биде поднесена пријава за нејзината изведба на националната химна на инаугурацијата на новоизбраниот претседател, Зоран Милановиќ.

Поради изведбата на химната, адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе тужба против славната пејачка, пренесува порталот Индекс.

Во жалбата се тврди дека Јосипа Лисац ја извела химната на Република Хрватска на „исмејувачки и разочарувачки“ начин и со тоа го нарушила угледот на државата со употреба на „исмејувани артикулации и тоналитети“.

“Не сакам внимание на медиумите. Го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е едноставно обично исмејување и дека не личи на никаков настан, а никако за инаугурација на избраниот хрватски претседател”, рече Жупановиќ за Индекс, додавајќи дека тој го смета ова како негова граѓанска должност.

Запрашан од Индекс врз основа на што, како адвокат, тој заклучил дека станува збор за исмејување, како и дали знае дека Јосипа Лисац секогаш изведува песни на таков начин, Жупановиќ одговори дека ова е негова субјективна проценка.

„Исто така, во пријавата изјавив дека нејзината музичка опус е широко познат, но верувам дека химната не требаше да се изведува на тој начин. Ако Милановиќ знаеше дека Јосипа ќе ја изведе химната на тој начин, тогаш и тој поднесува вина”, одговори Жупановиќ.

Според Индекс, Шупановиќ управува со пет компании, поседува еден локален портал, а во моментов е спортски директор на фудбалскиот клуб Копер од Словенија.

На неговиот профил на Фејсбук, може да се најдат фотографии од поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, како и Здравко Мамиќ, поранешниот претседател на ФК Динамо Загреб, кој е во бегство.

Поврзани вести

Во Херцег Нови е убиен уште еден припадник на кавачкиот клан

Никола Поповски

Падот на побарувачката за воздушен сообраќај во САД е најголем од 11 септември 2001 година

Телефонски разговор Ердоган – Трамп

Stefanija Kuzmanovska

Курти не сака средба со Тачи: Ја одби и втората покана

Никола Поповски

Помпео идната недела во посета на Украина и уште три екс-советски републики

Две лица исчезнаа од кои едно дете по судир на чамец со мигранти и брод на грчката крајбрежна служба

Maja_Serafimova