Вести СВЕТ

И Националната гарда на САД вклучена во борбата против коронавирусот

Коронавирусот продолжува да се шири низ САД, можно е да видите дека припадниците на Националната гарда доаѓаат во вашиот град, пишуваат американските медиуми.

Од Калифорнија до Њујорк, Висконсин до Тексас, Националната гарда сега е активна во сите држави и територии на САД за да им помогне на локалните власти да се спротивстават на порастот на случаите со Ковид-19.

Ако видите припадник на Националната гарда, разбирливо е да се запрашате: Да се ​​гледаат луѓе со воени униформи што возат во големи воени камиони и шетаат низ вашето соседство, на прв поглед може да биде малку вознемирувачко. Но, ако Националната гарда работи близу вас, тоа значи дека гувернерот на вашата држава сметаше дека е најдобро за некои од вашите соседи да им помогнат на цивилните агенции да одговорат на кризата.
Значи, ако имате страв од претстојниот воен закон, добрата вест е дека нема да се случи таму каде што живеете или на кое било друго место низ Америка. Членовите на Националната гарда се „наши сограѓани, а не империјалистички војници“, рече Кори Шејк, експерт за граѓанско-воени односи во американскиот институт Институт Институт во Вашингтон.

Она што го прават членовите на Националната гарда не е толку застрашувачко. Меѓу другото, тие дезинфицираат јавни места, испорачуваат храна и помагаат во спроведувањето тестови за „Ковид-19“, официјалното име на болеста предизвикана од новиот коронавирус.

Работат под надлежност на гувернерот на државата, тие обезбедуваат персонал, возила и друга опрема за напорите за борба против новиот коронавирус. Во некои случаи, членовите на гардата може да вршат некои функции за спроведување на законот, но тоа секогаш е под раководство на локалните полициски сили.

Заедно, Националната гарда ќе помогне во пополнувањето на празнините што ги идентификуваат цивилните лидери, а не во спроведувањето на военото преземање.

Поврзани вести

Лажна сателитска фотографија од пожарите во Австралија стана вирална (ФОТО)

Елена Даскалова

Новиот корона вирус во Кина се пренесува од лице на лице

Федералните резерви на САД проценуваат дека работа ќе изгубат дури 47 милиони лица

Јапонците ќе работат до 70 години: Предлогот на премиерот Абе ќе наиде на одобрување (ВИДЕО)

Два тони отпад собрани од плажите на грчкиот остров Крит

Кина: Се повеќе се намалува бројот на новозаразени со коронавирус во Вухан