Вести СВЕТ

Илон Маск нема да прими вакцина против корона кога ќе биде достапна

Илон Маск рече дека тој и неговото семејство нема да примат вакцина против коронавирус кога ќе стане достапна.

Маск беше гостин на подкастот „Sway“, организиран од Њујорк Тајмс, а домаќин беше новинарката Кара Свишер.

Таму извршниот директор на Тесла и технолошкиот магнат рече дека тој нема да биде вакциниран, бидејќи „тој не е во опасност од ковид, а не се ниту неговите деца“.

– Во основа, вистинската работа не би морала да биде во карантин за целата земја, но мислам дека секој што е изложен на ризик треба да биде во карантин се додека не заврши сè – рече Маск.

Патем, тој е познат по контроверзните ставови за коронавирусот и карантинот во САД. На самиот почеток на пандемијата, тој вирусот го нарече „глупав“, а општата состојба „паника“.

Тој во март исто така рече дека жестоко се спротивставува на препораките на Калифорнија луѓето да останат дома, опишувајќи го карантинот како „принуден затвор“ и „фашизам“.

Кога округот Аламеда, Калифорнија, каде се наоѓа една од фабриките на Тесла, одби да и дозволи на компанијата да го продолжи производството, Маск го започна производството и рече дека е подготвен да биде уапсен.

Свишер повторно го спомна за време на интервјуто, а Маск рече дека за време на разговорот со Свишер, тој ја нарекол одлуката на округот „прекумерна“, а изјавата дека е подготвен да биде уапсен „шега“.

Поврзани вести

Минск: Десетици илјади на протест, воени возила на улиците

Влатко Зорба

Ремдесивир не помага во преживувањето на короната, според истражување на СЗО

Влатко Зорба

Дијагностициран 13-от случај на заболен од коронавирус во САД

Вонредна состојба заради црногорски мафијаш во болницата во Хановер

Како Макрон и Трудо го озборуваа Трамп (ВИДЕО)

Состојбата на Навални стабилна, но тешка

Влатко Зорба