СВЕТ

Истрага за убиството на францускиот наставник: Убиецот им платил на ученици да му го покажат наставникот

Чеченскиот тинејџер кој ја отсече главата на францускиот професор Самуел Пати поради прикажување карикатури на пророкот Мухамед на час, им платил на учениците да го идентификуваат наставникот пред училиштето, потврди јавниот обвинител одговорен за борба против тероризмот, Жан-Франсоа Рикар на прес-конференција.

Рикард исто така потврдил дека е воспоставен контакт помеѓу тинејџерот и лутиот родител во училиштето, северозападно од Париз, кој повика на социјалните мрежи наставникот да биде отпуштен, пренесува „Ројтерс“.

Убиецот е идентификуван како 18-годишниот Чеченец Абдуал Анзоров.

Уште седум лица, вклучувајќи и двајца малолетници, беа уапсени синоќа во рамките на истрагата за убиството на наставникот, објави претходно Обвинителството за борба против тероризмот.

Поврзани вести

Индија, Франција и Чешка бележат најголем пораст на новозаразени

Stefanija Kuzmanovska

Мексикански демонстранти затворија граничен премин со САД: Американците „останете дома“

Котор гореше по бакљадата за Денот на независноста на Црна Гора (ВИДЕО)

Расим Љајиќ: Во Нови Пазар има многу заразени, полесно е да се наведат оние што се здрави

Комшиќ: Вучиќ треба веднаш да ја суспендира Стратегијата за одбрана на Србија

Гренел до Тачи: Потребно е укинување на таксата на увозот од Србија и Босна и Херцеговина

Никола Поповски