СВЕТ

Истражување во Англија: Околу 7% од населението било заразено со коронавирусот

Околу 7% од луѓето во Англија биле заразени со коронавирусот, според резултатите од тестот за антитела на случаен примерок на домаќинства.

Според Канцеларијата за национална статистика, примероците биле земени од 885 лица.

Студијата проценува дека еден од 15 лица во Англија е заразен, јавува Би-Би-Си.

Во анализата се проценува дека во Англија во моментот се заразени 133.000 луѓе, што претставува 0,24 проценти од населението.

Поврзани вести

Пет лица уапсени заради поврзаност со убиецот на полицајци во Париз

Влатко Зорба

Чуден говор на Трамп: Дали е нормално филмот „Паразит“ да освои Оскар за најдобар филм?

Никола Поповски

СЗО препорачува: Да се тестираат сите контакти без оглед на симптомите

Берта Китинска

Грчката полиција пронајде 41 нелегален мигрант во камион

Влатко Зорба

Српската Влада усвои одлука со која на сите здравствени работници од 1 април им се зголемува платата за 10 отсто

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот Гончарук