Вести СВЕТ

Израелската војска утрово ги погодила позициите на Хамас

Израел соопшти дека израелската војска утрово ги погодила позициите на Хамас, кој управува со Појасот Газа, откако биле истрелани ракети од таа палестинска територија.

Тоа беше првиот израелски удар против Хамас од почетокот на прекуграничните судири меѓу Израел и друга екстремистичка организација во Појасот Газа, „Исламски џихад“, кој има поддршка од Иран.

Конфликтот, најжесток во последните месеци, беше предизвикан од намерното убиство на високиот командант на „Исламски џихад“, кој заврши во четвртокот со прекин на огнот.

Израел досега се воздржуваше од напади врз Хамас, придржувајќи се до разбирањето постигнато преку египетските посредници по претходните судири со израелската војска.

Меѓутоа, денеска израелската војска го повтори ставот дека Хамас е одговорен за насилството кое потекнува од Газа, откако палестински екстремисти испукаа неколку ракети, иако беше постигнат прекин на огнот, со посредство на Египет.

Израел денеска објави дека противракетната одбрана пресретнала две ракети од Газа и дека во знак на одмазда биле нападнати воениот камп на Хамас и поморската база.

Поврзани вести

Обрадор доброволно ќе се пријави да биде меѓу првите кои ќе ја примат руската вакцина

Stefanija Kuzmanovska

Бројот на смртни случаи во Италија надмина 30.000: Благ пад во бројот на новозаразени

Италија: Пораст на бројот на починати и заразени од коронавирус

Турската помош и писмото на Ердоган пристигнаа во САД

Stefanija Kuzmanovska

Франција постави црн рекорд: Скоро 17.000 случаи во еден ден

Влатко Зорба

Англија: Дали новиот „локдаун“ на земјата носи резултати?

Никола Поповски