Вести СВЕТ

Израелски обвинител официјално поднесе обвинение за корупција против Нетанјаху

Израелски обвинител денеска официјално поднесе обвинение за корупција против премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Обвинението вклучува мито, кршење на довербата и измама.

Нетанјаху претходно негираше дека сторил казнено дело во три случаи на корупција, наведувајќи дека е жртва на политички „лов на вештерки“.

Тој нема законска обврска да поднесе оставка после обвинението.

Доколку биде осуден за примање мито му се заканува десетгодишна казна затвор и максимум три години затвор за измама и кршење на довербата.

Поврзани вести

Фајон смета дека изборното законодовство на Србија не е усогласено со барањата на ОБСЕ

Протести во 25 градови во Белорусија, уапсени повеќе од илјада лица

Влатко Зорба

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди поради новиот коронавирус

Вашингтон донесе закон според кој луѓето можат да се претворат во КОМПОСТ по смртта

Влатко Зорба

Француската статистика го потврди чудото од лек: Еве колку пациенти се излечени со хидроксихлороквин! (ВИДЕО)

Москва: Лукашенко е легитимен избран за претседател на Белорусија

Никола Поповски