Регион СВЕТ

Јадранка Косор: Очувот ми влезе во кревет кога имав 15 години

Јадранка Косор, поранешна премиерка на Хрватска и претседател на ХДЗ, пишува за траумите што ги доживеа како дете во неодамна објавената мемоарско-биографска книга „Премиерка“. Очувот, кој ја тепал нејзината мајка, се обидел сексуално да ја злоупотребува.

Нејзиниот очув, кога била девојче од петнаесет години, и влегол во кревет. Тие биле сами во куќата. Таа се разбудила со раката на бутот. Ја допирал и ја молел да му прости сè. Да, токму тој препотентен, антипатичен тип што го донела неговата мајка еден ден и рекла дека треба да го нарекува „тато“ од сега. И таа го викала тато затоа што била добра ќерка. Токму овој кукавица се враќал од лов со крвави птици и зајаци, а еден ден ја убил и нејзината сакана кучка Лола, од која инаку се плашел пренесува „Јутарњи“ извадоци од книгата на Јадранка Косор.

Нејзината мајка безмилосно, надевајќи се и тајно, ја тепал во собата, а мајка и го криела од нејзината мајка, но … ништо ново во селото Липик! Бидејќи нејзината баба, нејзиниот дедо, дедото Јадранка Косор, исто така ја тепал и нејзината баба, сè додека тој исчезнал засекогаш во Америка. Исто како и тој сакан, иако никогаш присутен татко на Јадранка Косор, машки црн убавец на кој таа како дете му пишувала, никогаш отворени писма, кој не сакал да знае за неговата ќерка до неговата смрт, па дури и преку неа – ја тепал нејзината мајка.

Косор пишува дека ја тепал уште од раѓањето, а нејзината мајка честопати доаѓала на училиште како учителка во облеката бидејќи нејзиниот татко, патолошки љубоморен, не и дозволувал да носи фустан.

„Не ми е лесно да зборувам за тоа, но јас мислев дека треба да пишувам за тоа“, изјави Косор за „Јутарњи лист“, истакнувајќи дека напишала книга за жени, сами жени, разведени жени, несреќни жени.

Сепак, во едно интервју, Косор вели дека тоа не била нејзината прва идеја.

„Кога започнав да ја пишувам книгата, пред три години, сакав да напишам само за најважното нешто што го направив во политиката, како премиер, а тоа е деблокирање на преговорите за ЕУ ​​и потпишување на Договорот за пристап“.

Но, подоцна, тоа се смени, така што по наговор на нејзиниот син, нејзината книга доби повеќе лична забелешка.

„Додека пишував за тоа, понекогаш се свртував назад… затоа почнав да пишувам за претседателот Туѓман и конечно – и мојот син ме охрабри да го сторам тоа, кој ги слушаше тие приказни за матријархијата во која пораснав – за моето семејство. Кога ја најдов вистинската форма, ја завршив книгата за девет, десет месеци. И кога го завршив тоа, задоволна, сфатив дека моите искуства од подоцнежните настани, тага, вознемиреност… ги имаат своите корени во детството.

Косор зборува за растењето без татко, за кое се зборувало само еднаш во нејзината куќа – кога нејзината мајка се обидела да добие алиментација. Тогаш нејзиниот татко се појавил на суд со двајца адвокати, а нејзината мајка, кога го видела тоа, се откажала. Како и да е, Косор се надевала дека ќе се врати во нејзиниот живот.

„Не престанав да верувам. Сепак, јас бев шокирана кога новинарите кои дојдоа во Чаковец, каде што живееше, откако станав премиерка, не сакаше да каже ништо за мене“.

Политичарката откри и за „Јутарњи“ зошто сега решила да пишува за нејзиниот приватен живот, кој секогаш го чувала „под клуч“:

„Мислам дека Хрватска нема да има премиерка уште долго време и мислам дека е добро што го опишав живот што го зајакна мојот борбен дух и тврдоглавост. Јас се докажував цел живот. Најдобар студент, дописник на „Вечерњи“ веќе како средношколец, направив сто работи одеднаш, само за да покажам дека не пропуштам ништо. Но, јас пораснав во мала околина и така беше така, така да се каже, бесплатно! На крајот на денот, повторно бев единствено дете во класот без татко. Не пишувам многу лесно, но ја напишав таа приказна за татко ми, и не сменив скоро ништо. Па, може да се каже дека тоа беше еден вид психотерапија “.
Таа зборуваше и за најголемата траума – кога преживеала обид за злоупотреба од нејзиниот очув, кој и влегол во креветот кога имала 15 години.

„Го исфрлив, ја повикав баба ми и мајка ми, кои беа надвор од Липик … Имав голема поддршка од баба ми, која не покажа многу емоции. Таа беше претежно германка, нејзиното воспитување беше многу строго. На четиригодишна возраст, имав свои мали рингли за готвење и тави во кои готвев и печев со баба ми. Јас ги перев алиштата, ги исплакнував цревата во ладна вода во кланицата. Сите беа воодушевени – толку мало дете го прави тоа, а бабата е на тоа – пуштете ја, дозволете ја да знае како да командува. Мојот збор брзо стана последен во куќата. Всушност, не можев да чекам да дојдам во Загреб да студирам затоа што никој таму не знаеше дали имам татко или не “.

Косор конечно се осврна на позицијата на жените на Балканот.

„Жените сè уште се гледаат како украс на демократијата. Кој политичар во Хрватска денес е релевантен, силен и влијателен? Нема. Кога влегов во политика, имаше Љерка Минтас-Ходак, Весна Пусиќ, Савка Дабчевиќ-Кучар, Љубица Лалиќ … И тие не се занимаваа само со социјални теми и семејството, туку со политички теми “.

Поврзани вести

Трамп: Демократите „немаат апсолутно ништо“ инкриминирачко против мене

Во обид илегално да ја преминат Хрватска, мигранти исчезнале во Дунав

Повторно се воведуваат рестриктивни мерки: Европска земја ги затвора ноќните клубови и кафулиња

Палмер: САД веднаш издвоија значителни средства за помош низ целиот свет

Stefanija Kuzmanovska

Либиската крајбрежна стража фатила 150 мигранти на пат кон Европа

Влатко Зорба

Дали Макрон ќе биде „новиот премиер“ на Франција?

Stefanija Kuzmanovska