Вести СВЕТ

Јапонија се наоѓа на прагот на прогласување вонредна состојба

Бројот на новозаразени од коорнавирусот во Јапонија забрзано се зголемува и земјата се наоѓа на прагот од прогласување вонредна состојба, изјави шефот на кабинет на премиерот Јошиде Суга.

Иако во Јапонија има околу 2.200 заболени, а умреа 66 лица, што е многу помалку отколку во другите делови на светот, во зголемување се новите инфекции , така што во Токио само вчера имало регистрирано нови 76 случаи.

-Јапонската Влада ќе направи се што треба да ги минимизира последиците од вирусот, меѓудругото и врз економијата, рече Суга.

Одлуката за воведување вонредна состојба, сепак, се уште не е донесена, иако на социјалните мрежи има се повеќе повици тоа да се направи, пренесуваат  британските меидуми.

Поврзани вести

Маж на околу 60 години во САД почина откако земал антималариски лек без рецепт за лекување од Ковид-19

Полицијата го уапси мажот кој прегази пешаци и бебиња близнаци во количка (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Фонтана: Бројот на заразени во Ломбардија се зголеми за околу 2.500

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

Меркел најави олеснување на рестрикциите во Германија, но најпогодената индустријата и понатаму нема да работи

Влатко Зорба

Дански професор со неверојатни податоци: Повеќето кои починале не се од коронавирусот, стапката на смртност не е особено висока